post

JT Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 1325: lyderystės stiprinimas saugumui namuose užtikrinti

“Mes nebegalime sau leisti neigti pusės populiacijos potencialo. Pasaulis turi pasinaudoti moterų talentu ir išmintimi. Ar tai būtų maisto sauga, ekonomikos atsigavimas, sveikata ar taika ir saugumas, moterų dalyvavimas šių klausimų sprendime dabar kaip niekad yra reikalingas.” – Michelle Bachelet, buvusi Čilės prezidentė  

Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos (toliau – JTST) rezoliucijoje Nr. 1325 (2000) dėl moterų, taikos ir saugumo (toliau – Rezoliucija Nr. 1325) pirmą kartą JT istorijoje įvertintas moterų vaidmuo ir patirtis ginkluotuose konfliktuose.

2020 m. birželio 22 dieną patvirtintas antrasis nacionalinis darbotvarkės „Moterys, taika ir saugumas” įgyvendinimo 2020-2024 metais veiksmų planas. Jame numatytomis priemonėmis siekiama stiprinti moterų vaidmenį Lietuvos visuomenėje ir tarptautiniu lygiu užtikrinti aktyvesnį Lietuvos dalyvavimą tarptautiniuose konfliktų prevencijos ir sprendimo procesuose bei ilgalaikės taikos kūrime.

Norėdamas prisidėti prie šio veiksmų plano praktinio įgyvendinimo, Moterų informacijos centras kartu su JAV ambasados Lietuvoje programų alumnėmis prof. Dalia Leinarte ir Rugile Butkevičiūte sustiprins daugiau nei 200 moterų lyderių gebėjimus siekiant didinti moterų atstovavimą ir lyderystę sprendžiant smurto lyties pagrindu problemą.

Projekto pavadinimas: JT Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 1325: lyderystės stiprinimas saugumui namuose užtikrinti (EN – Decoding UN Resolution 1325: Promoting Safety at Home though Greater Leadership)

Projekto trukmė: 2020 m. rugsėjo 22 d. – 2021 m. liepos 30 d.

Temos aktualumas:

Moterų potencialas nėra išnaudojamas, jos nėra įtraukiamos sprendžiant konfliktus. O kai jos įsitraukia pačios, jų drąsūs veiksmai nesulaukia visuomenės dėmesio ir palaikymo. Projektu siekiama spręsti šias Lietuvos visuomenei aktualias problemas:

1) Smurtas lyties pagrindu. Kas trečia moteris Lietuvoje yra patyrusi smurtą lyties pagrindu. Smurtas lyties pagrindu valstybei kasmet kainuoja apie 650 mln. Eur. Seksualinis smurtas prieš moteris lieka viena nematomiausių smurto lyties pagrindu formų.

2) Lyčių nelygybė. Europos Lyčių lygybės instituto duomenimis Lietuva paskelbta vienintele ES valstybe, nuo 2005 m. nepadariusia jokio progreso moterų ir vyrų lygybės srityje. 2019 m. Lietuvos lyčių lygybės indeksas siekė 55,5 % (kai 100 % lygu visiška lygybė), ES vidurkis – 64,7%)

3) Nepakankamas moterų atstovavimas sprendimų priėmimo procesuose. Lietuvoje kritiškai stinga moterų atstovavimo valstybės valdyme – ministrų kabinete iš 14 ministrų yra vos viena moteris. Moterys užima tik 8% vadovaujančių pozicijų vietos savivaldybėse.

Projektu bus didinami moterų nevyriausybinių organizacijų dirbančių smurto lyties pagrindu mažinimo, lyčių lygybės ir lyderystės srityse instituciniai gebėjimai siekiant įgalinti jas aktyviai prisidėti prie JTST rezoliucijos Nr. 1325 įgyvendinimo Lietuvoje taip užtikrinant ilgalaikį saugumą ir taiką nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu.

 Projekto tikslas – didinti moterų dalyvavimą taikos ir saugumo palaikymo procese, taip prisidedant prie smurto lyties pagrindu mažinimo bei didesnio moterų atstovavimo priimant sprendimus nacionaliniu mastu ir savivaldoje.

Projekto uždaviniai:

  • Didinti NVO institucinius gebėjimus įgyvendinant nacionalinį darbotvarkės “Moterys taika ir saugumas” veiksmų planą
  • Didinti darbotvarkės “Moterys taika ir saugumas” veiksmų plano 2020 – 2024 žinomumą įtraukiant pilietinę visuomenę
  • Tiesiogiai taikyti darbotvarkę “Moterys taika ir saugumas” stiprinant NVO ekspertinius gebėjimus rengiant specialistus taikos ir saugumo misijoms nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.

Projekto veiklos:

  1. Internetinė mokymų programa skirta moterų lyderystei ir smurto lyties pagrindu prevencijai.
  2. Mokymai NVO lektoriams “Darbotvarkės Moterys taika ir saugumas ambasadoriai”
  3. Mokymai moterims lyderėms skirtingose savivaldybėse.
  4. Pirmasis tarptautinis lyderystės forumas “Moterys taika ir saugumas” skirtas JTST rezoliucijos nr. 1325 dvidešimties metų jubiliejui.
  5. Moterų lyderių grupės “Tvarios taikos ir saugumo lyderės” prisidedančios prie darbotvarkės “Moterys taika ir saugumas” įgyvendinimo sukūrimas.

Projekto rezultatai:

1.Projekto veiklų rezultatų ataskaita EN kalba:

2. Video tema „Moterys, taika ir saugumas”:

 

Projektą įgyvendina: Moterų informacijos centras

Projekto ekspertės: Fulbrigt programos alumnė prof. Dalia Leinartė  (www.dalialeinarte.com) ir Community Solutions programos alumnė Rugilė Butkevičiūtė 

Projektą finansuoja: JAV ambasada Lietuvoje pagal Alumni Engagement Innovation Fund 2020 programą

Screenshot 2020-09-28 at 22.49.17

 

Bendradarbiaukime!

Rugilė Butkevičiūtė

rugile@lygus.lt