post

Sveikų santykių ABC: nuo asmeninio saugumo iki klestinčios ateities

Projekto tikslas: vykdyti smurto romantinuose jaunimo santykiuose prevenciją įgalinant su juo dirbančius specialistus kalbėti lyčių lygybės, smurto lyties pagrindu bei saugumo elektroninėje erdvėje temomis.

Projekto trukmė: 2021 m. vasario 5 d.  – 2021 m. birželio 10 d.

Temos aktualumas: LR Statistikos departamento duomenimis[1] 2020 m. policijoje užregistruoti 58 553 pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje, t. y. po 160 pranešimų kasdien arba po 1 pranešimą kas 10 minučių. Kas dešimtas nukentėjęs nuo dėl smurto artimoje aplinkoje – vaikas iki 18 metų amžiaus, 84,8 proc. jų nukentėjo nuo tėvų ar įtėvių.[2] 2020 m. 45 nepilnamečiai buvo įtariami (kaltinami) padarę dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruotą nusikaltimą.

Į statistiką neįtraukiant smurto romantiniuose jaunimo santykiuose rodiklio, tikrasis problemos mastas Lietuvoje lieka nežinomas. Toks smurtas turi neigiamą įtaką jaunimo vystymuisi, gali tapti pabėgimo iš namų, valgymo sutrikimų ir kitų problemų priežastimi.

2019 m. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba atliko visuomenės nuomonės apklausą, kurios metu nustatė, kad 45 % respondentų visiškai ar iš dalies sutinka su teiginiu, jog berniuko elgesys, kai jis tampo mergaitei už kasų, kelia sijoną ir pan. yra nekaltas dėmesio rodymas[3]. Tai rodo, kad beveik pusė respondentų visiškai pateisina vieną iš smurto lyties pagrindu formų – priekabiavimą.

Informacinių technologijų plėtra ir informacijos dėl atsakingo naudojimosi jomis stoka kuria terpę naujoms smurto lyties pagrindu formoms atsirasti. COVID – 19 Pandemijos sąlygomis, jaunimas vis daugiau laiko praleidžia elektroninėje erdvėje, kurioje mezga ir palaiko santykius. Smurtas romantiniuose jaunimo santykiuose internete reiškia, kad jaunimas smurtą išgyvena visą parą, septynias dienas per savaitę.

Jaunimui trūksta informacijos įgalinančios atpažinti skirtingas smurto apraiškas ir laiku gauti pagalbą nutraukiant smurtinius santykius.

Projekto tikslinė grupė:

  • 10 mokytojų ar kitų su vaikų ir jaunimo švietimu dirbančių specialistų
  • 100 jaunimo atstovų (13 – 20 m.) įsitraukusių į projekto mokymus
  • 1000 jaunimo atstovų (13 – 20 m.) įsitraukusių per socialinius tinklus ir kitas medijas

Projekto veiklos:

Laikotarpis Veikla

 

2021 m. vasario – kovo mėn. Projekto veiklų pristatymas mokytojams ir kitiems su vaikais ir jaunimu dirbantiems specialistams (mokyklos, jaunimo centrai ir pan.)

 

2021 m. kovo mėn. Jaunimo grupių vadovų (mokytojų ir kitų specialistų) atranka mokymams.

 

2021 m. kovo – balandžio mėn. Mokymų ciklo “Sveikų santykių ABC” sukūrimas (ciklą sudaro trys moduliai: I. Lyčių stereotipai. II. Smurto jaunimo romantiniuose santykiuose dinamika. III. Saugumas elektroninėje erdvėje). Mokymų modulius sudaro animuoti video, teorinė medžiaga, praktinės užduotys ir namų darbai jaunimui, siūlomos literatūros sąrašas.

 

2021 m. balandžio mėn. Nuotoliniai mokymai jaunimo grupių vadovams:

2021 m. kovo 27 d. 10:00 – 12:00 val. I modulis. Lyčių stereotipai

2021 m. balandžio 1 d. 15:00 – 17:00 val. II modulis. Smurto romantiniuose jaunimo santykiuose dinamika

2021 m. balandžio 10 d. 10:00 – 12:00 val. III modulis. Saugumas elektroninėje erdvėje

 

2021 m. balandžio mėn. Konsultacijos jaunimo grupių vadovams rengiantis mokymams jaunimui.

 

2021 m. balandžio – gegužės mėn. Mokymų programos pilotavimas. Jaunimo grupių vadovų vedami nuotoliniai mokymai jaunimui (kiekvienas vadovas veda ne mažiau kaip tris mokymus programos temomis bent vienai grupei jaunuolių (10 jaunuolių amžius: 13 – 20 m.).

 

2021 m. balandžio – birželio mėn. Socialinė kampanija mokymų programai viešinti socialiniuose tinkluose.

 

2021 m. gegužės – birželio mėn. Mokymų programos efektyvumo vertinimas.

 

2021 m. birželio mėn.

 

Mokymų programos pilotavimo rezultatų pristatymas su jaunimu dirbantiems specialistams.

2021 m. birželio 4 d. 10:00 – 12:00 val.

 

Projekto ekspertė ir lektorė: JAV Valstybės departamento Community Solutions programos alumnė Rugilė Butkevičiūtė

Projektas finansuojamas  JAV Valstybės departamento lėšomis

Visa su projektu susijusi informacija ir jame pateikiama medžiaga  yra autoriaus nuomonė, kuri negali būti laikoma JAV Valstybės departamento nuomone ar pozicija

 

Screenshot 2021-03-03 at 22.32.39

 

 

Susidomėjai ir nori bendradarbiauti? Susisiek su mumis

MIC programų vadovė Rugilė Butkevičiūtė, butkeviciute.rugile@gmail.com

 

[1] LR Statistikos departamento duomenys

[2] LR Statistikos departamento duomenys

[3] Representatyvi visuomenės nuomonės apklausa apie lyčių stereotipus ir smurtą, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, 2019

Fono nuotrauka: kadras iš video „Paauglių smurtas romantiniuose santykiuose”

post

„Dare to care Baltics: jaunimo grupės smurto prevencijai”

Projekto tikslas – stiprinti jaunimo gebėjimus kurti sveikus santykius be smurto, vykdyti smurto lyties pagrindu ir prekybos žmonėmis prevenciją.

Šiuo projektu siekiama prisidėti prie Baltijos jūros valstybių tarybos, BJVT (Council of the Baltic Sea States, CBSS) prioriteto kurti saugumą regione vykdant smurto lyties pagrindu jaunimo tarpe prevenciją Baltijos šalyse.

Projekto partneriaiMARTA Centre, Latvija (Vadovaujantis partneris); NGO Paikuse Open Youth Center, Estja; Moterų informacijos centras, Lietuva

Projekto trukmė: 2020 m. spalio 1 d.  – 2021 m. spalio  1 d.

Projekto santrauka:

Projektas skirtas su jaunimu dirbantiems specialistams – jaunimo bei socialiniams darbuotojams, mokytojams, neformaliojo ugdymo specialistams dirbantiems su 12 – 18 m. jaunimu. Projektu siekiama didinti specialistų gebėjimus vykdant smurto lyties pagrindu jaunimo tarpe prevenciją. Šio tikslo siekiama specialistus supažindinant su MARTA Center (Latvija) sukurta Jaunimo grupių metodologija.

Dvylikos mėnesių laikotarpiu, projekte dalyvaujantys su jaunimu dirbantys specialistai įgyvendins Jaunimo grupių metodologiją smurto lyties pagrindu prevencijai Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Kiekvienoje šalyje gebėjimų stiprinimo programą baigs keturi su vaikais ir jaunimu dirbantys specialistai (viso 12 specialistų). Mokymus baigę specialistai taps Jaunimo grupių lyderiais ir ves užsiėmimus trims jaunimo grupėms savo šalyje. Viso vienoje šalyje 5 – 7 mėn. laikotarpiu apmokoma 30 jaunuolių (viso 90 jaunuolių trijose šalyse).

Jaunimo grupių metodologija bus adaptuota remiantis gebėjimo stiprinimų programą baigusių su jaunimu dirbančių specialistų įžvalgomis ir pritaikyta konkrečios šalies kontekstui.

Siekiant užtikrint ilgalaikį metodologijos taikymą, kiekviena jaunimo grupė pristatys ją ne mažiau kaip 15 – kai asmenų (viso Lietuvoje numatomi 3 renginiai).

Projekto pabaigoje Vilniuje vyks tarptautinis Jaunimo forumas, kuriame susitiks Jaunimo grupių dalyviai iš Lietuvos, Latvijos bei Estijos. Jaunuoliai susitiks su Lietuvoje ir kitose šalyse su vaikų ir jaunimo švietimu dirbančiais specialistais bei sprendimų priėmėjais siekiant pasidalinti dalyvavimo Jaunimo grupėse patirtimi.

Jaunimo grupių metodologija – tai dirbtuvių ciklas, kurio metu jauni žmonės susitinka kartu su jaunimo grupių lyderiais ir neformalių užsiėmimų metu kalbasi įvairiomis temomis, nuo draugystės, pagarbaus bendravimo iki prekybos žmonėmis pornografijos, smurto lyties pagrindu bei kitomis jaunimui svarbiomis temomis.

Prisijunk ir tapk Jaunimo grupių lydere (-iu)!

Atsiusiųsti informacinę skrajutę

REGISTRACIJA NORINTIEMS TAPTI GRUPIŲ VADOVAIS (-ĖMIS): ČIA

Daugiau informacijos: mic@lygus.lt

 

Projektas „Dare to Care Baltics”, CBSS PROJECT SUPPORT FACILITY. Grant No. PSF 2020/1

Screenshot 2020-12-14 at 23.41.39

post

JT Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 1325: lyderystės stiprinimas saugumui namuose užtikrinti

“Mes nebegalime sau leisti neigti pusės populiacijos potencialo. Pasaulis turi pasinaudoti moterų talentu ir išmintimi. Ar tai būtų maisto sauga, ekonomikos atsigavimas, sveikata ar taika ir saugumas, moterų dalyvavimas šių klausimų sprendime dabar kaip niekad yra reikalingas.” – Michelle Bachelet, buvusi Čilės prezidentė  

Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos (toliau – JTST) rezoliucijoje Nr. 1325 (2000) dėl moterų, taikos ir saugumo (toliau – Rezoliucija Nr. 1325) pirmą kartą JT istorijoje įvertintas moterų vaidmuo ir patirtis ginkluotuose konfliktuose.

2020 m. birželio 22 dieną patvirtintas antrasis nacionalinis darbotvarkės „Moterys, taika ir saugumas” įgyvendinimo 2020-2024 metais veiksmų planas. Jame numatytomis priemonėmis siekiama stiprinti moterų vaidmenį Lietuvos visuomenėje ir tarptautiniu lygiu užtikrinti aktyvesnį Lietuvos dalyvavimą tarptautiniuose konfliktų prevencijos ir sprendimo procesuose bei ilgalaikės taikos kūrime.

Norėdamas prisidėti prie šio veiksmų plano praktinio įgyvendinimo, Moterų informacijos centras kartu su JAV ambasados Lietuvoje programų alumnėmis prof. Dalia Leinarte ir Rugile Butkevičiūte sustiprins daugiau nei 200 moterų lyderių gebėjimus siekiant didinti moterų atstovavimą ir lyderystę sprendžiant smurto lyties pagrindu problemą.

Projekto pavadinimas: JT Saugumo Tarybos rezoliucija Nr. 1325: lyderystės stiprinimas saugumui namuose užtikrinti (EN – Decoding UN Resolution 1325: Promoting Safety at Home though Greater Leadership)

Projekto trukmė: 2020 m. rugsėjo 22 d. – 2021 m. liepos 30 d.

Temos aktualumas:

Moterų potencialas nėra išnaudojamas, jos nėra įtraukiamos sprendžiant konfliktus. O kai jos įsitraukia pačios, jų drąsūs veiksmai nesulaukia visuomenės dėmesio ir palaikymo. Projektu siekiama spręsti šias Lietuvos visuomenei aktualias problemas:

1) Smurtas lyties pagrindu. Kas trečia moteris Lietuvoje yra patyrusi smurtą lyties pagrindu. Smurtas lyties pagrindu valstybei kasmet kainuoja apie 650 mln. Eur. Seksualinis smurtas prieš moteris lieka viena nematomiausių smurto lyties pagrindu formų.

2) Lyčių nelygybė. Europos Lyčių lygybės instituto duomenimis Lietuva paskelbta vienintele ES valstybe, nuo 2005 m. nepadariusia jokio progreso moterų ir vyrų lygybės srityje. 2019 m. Lietuvos lyčių lygybės indeksas siekė 55,5 % (kai 100 % lygu visiška lygybė), ES vidurkis – 64,7%)

3) Nepakankamas moterų atstovavimas sprendimų priėmimo procesuose. Lietuvoje kritiškai stinga moterų atstovavimo valstybės valdyme – ministrų kabinete iš 14 ministrų yra vos viena moteris. Moterys užima tik 8% vadovaujančių pozicijų vietos savivaldybėse.

Projektu bus didinami moterų nevyriausybinių organizacijų dirbančių smurto lyties pagrindu mažinimo, lyčių lygybės ir lyderystės srityse instituciniai gebėjimai siekiant įgalinti jas aktyviai prisidėti prie JTST rezoliucijos Nr. 1325 įgyvendinimo Lietuvoje taip užtikrinant ilgalaikį saugumą ir taiką nacionaliniu ir tarptautiniu lygmeniu.

 Projekto tikslas – didinti moterų dalyvavimą taikos ir saugumo palaikymo procese, taip prisidedant prie smurto lyties pagrindu mažinimo bei didesnio moterų atstovavimo priimant sprendimus nacionaliniu mastu ir savivaldoje.

Projekto uždaviniai:

  • Didinti NVO institucinius gebėjimus įgyvendinant nacionalinį darbotvarkės “Moterys taika ir saugumas” veiksmų planą
  • Didinti darbotvarkės “Moterys taika ir saugumas” veiksmų plano 2020 – 2024 žinomumą įtraukiant pilietinę visuomenę
  • Tiesiogiai taikyti darbotvarkę “Moterys taika ir saugumas” stiprinant NVO ekspertinius gebėjimus rengiant specialistus taikos ir saugumo misijoms nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.

Projekto veiklos:

  1. Internetinė mokymų programa skirta moterų lyderystei ir smurto lyties pagrindu prevencijai.
  2. Mokymai NVO lektoriams “Darbotvarkės Moterys taika ir saugumas ambasadoriai”
  3. Mokymai moterims lyderėms skirtingose savivaldybėse.
  4. Pirmasis tarptautinis lyderystės forumas “Moterys taika ir saugumas” skirtas JTST rezoliucijos nr. 1325 dvidešimties metų jubiliejui.
  5. Moterų lyderių grupės “Tvarios taikos ir saugumo lyderės” prisidedančios prie darbotvarkės “Moterys taika ir saugumas” įgyvendinimo sukūrimas.

Projekto rezultatai:

1.Projekto veiklų rezultatų ataskaita EN kalba:

2. Video tema „Moterys, taika ir saugumas”:

 

Projektą įgyvendina: Moterų informacijos centras

Projekto ekspertės: Fulbrigt programos alumnė prof. Dalia Leinartė  (www.dalialeinarte.com) ir Community Solutions programos alumnė Rugilė Butkevičiūtė 

Projektą finansuoja: JAV ambasada Lietuvoje pagal Alumni Engagement Innovation Fund 2020 programą

Screenshot 2020-09-28 at 22.49.17

 

Bendradarbiaukime!

Rugilė Butkevičiūtė

rugile@lygus.lt