post

Sveikų santykių ABC: nuo asmeninio saugumo iki klestinčios ateities

Projekto tikslas: vykdyti smurto romantinuose jaunimo santykiuose prevenciją įgalinant su juo dirbančius specialistus kalbėti lyčių lygybės, smurto lyties pagrindu bei saugumo elektroninėje erdvėje temomis.

Projekto trukmė: 2021 m. vasario 5 d.  – 2021 m. birželio 10 d.

Temos aktualumas: LR Statistikos departamento duomenimis[1] 2020 m. policijoje užregistruoti 58 553 pranešimai apie smurtą artimoje aplinkoje, t. y. po 160 pranešimų kasdien arba po 1 pranešimą kas 10 minučių. Kas dešimtas nukentėjęs nuo dėl smurto artimoje aplinkoje – vaikas iki 18 metų amžiaus, 84,8 proc. jų nukentėjo nuo tėvų ar įtėvių.[2] 2020 m. 45 nepilnamečiai buvo įtariami (kaltinami) padarę dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruotą nusikaltimą.

Į statistiką neįtraukiant smurto romantiniuose jaunimo santykiuose rodiklio, tikrasis problemos mastas Lietuvoje lieka nežinomas. Toks smurtas turi neigiamą įtaką jaunimo vystymuisi, gali tapti pabėgimo iš namų, valgymo sutrikimų ir kitų problemų priežastimi.

2019 m. Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba atliko visuomenės nuomonės apklausą, kurios metu nustatė, kad 45 % respondentų visiškai ar iš dalies sutinka su teiginiu, jog berniuko elgesys, kai jis tampo mergaitei už kasų, kelia sijoną ir pan. yra nekaltas dėmesio rodymas[3]. Tai rodo, kad beveik pusė respondentų visiškai pateisina vieną iš smurto lyties pagrindu formų – priekabiavimą.

Informacinių technologijų plėtra ir informacijos dėl atsakingo naudojimosi jomis stoka kuria terpę naujoms smurto lyties pagrindu formoms atsirasti. COVID – 19 Pandemijos sąlygomis, jaunimas vis daugiau laiko praleidžia elektroninėje erdvėje, kurioje mezga ir palaiko santykius. Smurtas romantiniuose jaunimo santykiuose internete reiškia, kad jaunimas smurtą išgyvena visą parą, septynias dienas per savaitę.

Jaunimui trūksta informacijos įgalinančios atpažinti skirtingas smurto apraiškas ir laiku gauti pagalbą nutraukiant smurtinius santykius.

Projekto tikslinė grupė:

  • 10 mokytojų ar kitų su vaikų ir jaunimo švietimu dirbančių specialistų
  • 100 jaunimo atstovų (13 – 20 m.) įsitraukusių į projekto mokymus
  • 1000 jaunimo atstovų (13 – 20 m.) įsitraukusių per socialinius tinklus ir kitas medijas

Projekto veiklos:

Laikotarpis Veikla

 

2021 m. vasario – kovo mėn. Projekto veiklų pristatymas mokytojams ir kitiems su vaikais ir jaunimu dirbantiems specialistams (mokyklos, jaunimo centrai ir pan.)

 

2021 m. kovo mėn. Jaunimo grupių vadovų (mokytojų ir kitų specialistų) atranka mokymams.

 

2021 m. kovo – balandžio mėn. Mokymų ciklo “Sveikų santykių ABC” sukūrimas (ciklą sudaro trys moduliai: I. Lyčių stereotipai. II. Smurto jaunimo romantiniuose santykiuose dinamika. III. Saugumas elektroninėje erdvėje). Mokymų modulius sudaro animuoti video, teorinė medžiaga, praktinės užduotys ir namų darbai jaunimui, siūlomos literatūros sąrašas.

 

2021 m. balandžio mėn. Nuotoliniai mokymai jaunimo grupių vadovams:

2021 m. kovo 27 d. 10:00 – 12:00 val. I modulis. Lyčių stereotipai

2021 m. balandžio 1 d. 15:00 – 17:00 val. II modulis. Smurto romantiniuose jaunimo santykiuose dinamika

2021 m. balandžio 10 d. 10:00 – 12:00 val. III modulis. Saugumas elektroninėje erdvėje

 

2021 m. balandžio mėn. Konsultacijos jaunimo grupių vadovams rengiantis mokymams jaunimui.

 

2021 m. balandžio – gegužės mėn. Mokymų programos pilotavimas. Jaunimo grupių vadovų vedami nuotoliniai mokymai jaunimui (kiekvienas vadovas veda ne mažiau kaip tris mokymus programos temomis bent vienai grupei jaunuolių (10 jaunuolių amžius: 13 – 20 m.).

 

2021 m. balandžio – birželio mėn. Socialinė kampanija mokymų programai viešinti socialiniuose tinkluose.

 

2021 m. gegužės – birželio mėn. Mokymų programos efektyvumo vertinimas.

 

2021 m. birželio mėn.

 

Mokymų programos pilotavimo rezultatų pristatymas su jaunimu dirbantiems specialistams.

2021 m. birželio 4 d. 10:00 – 12:00 val.

 

Projekto ekspertė ir lektorė: JAV Valstybės departamento Community Solutions programos alumnė Rugilė Butkevičiūtė

Projektas finansuojamas  JAV Valstybės departamento lėšomis

Visa su projektu susijusi informacija ir jame pateikiama medžiaga  yra autoriaus nuomonė, kuri negali būti laikoma JAV Valstybės departamento nuomone ar pozicija

 

Screenshot 2021-03-03 at 22.32.39

 

 

Susidomėjai ir nori bendradarbiauti? Susisiek su mumis

MIC programų vadovė Rugilė Butkevičiūtė, butkeviciute.rugile@gmail.com

 

[1] LR Statistikos departamento duomenys

[2] LR Statistikos departamento duomenys

[3] Representatyvi visuomenės nuomonės apklausa apie lyčių stereotipus ir smurtą, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba, 2019

Fono nuotrauka: kadras iš video „Paauglių smurtas romantiniuose santykiuose”

post

Lyčių stereotipai švietime ir profesiniame orientavime – stratuoja projektas GenderEd

Projektu siekiama pritraukti kuo daugiau moterų į vyrų dominuojančias sritis ir atvirkščiai – kuo daugiau vyru bus pritrauktą į „moteriškus“ sektorius taip paneigiant  stereotipinį požiūrį į moterų ir vyrų vaidmenis darbo rinkoje, ypač vadovaujančiose pozicijose. Sieksime keisti elgseną, kuri  trukdo siekti lyčių lygybės darbo rinkoje.

Moterų informacijos centras kartu su Viduržemio jūros lyčių studijų institutu (koordinatorius, MIGS) ir partneriais pradeda įgyvendinti projektą GENDER-ED: kova su lyčių stereotipais švietime ir profesiniame orientavime”.

Pagrindinis projekto tikslas – atkreipti dėmesį į neigiamus stereotipus renkantis profesiją ir karjerą bei propaguoti lygias galimybes švietime ir profesiniame orientavime.

Šalyse partnerėse sieksime dekonstruoti tradicines ir stereotipines nuostatas bei elgesį, susijusius su lyčių vaidmenimis švietimo sistemoje. Ieškosime ir pristatysime naujus lyčių vaidmenis užtikrinant, kad mergaitės ir berniukai, moterys ir vyrai turėtų vienodą naudą, vienodas galimybes rinktis, integruotis, dalyvauti darbo rinkoje.

Tikslai: Skaityti daugiau